Návštěva hvězdárny

    Hlavním cílem Městské hvězdárny je popularizace astronomie. Proto návštěvníkům nabízíme širokou otevírací dobu 4 dny v týdnu po celý rok. Návštěvu v otevíracích hodinách není třeba předem objednávat. Typická doba prohlídka hvězdárny trvá přibližně 30 minut a je možné ji absolvovat pouze v doprovodu našich odboných průvodců. Prohlídky hvězdárny začínají v intervalech po 30 minutách. Poslední prohlídka začíná 30 minut před ukončením otevírací doby. Maximální počet osob v jedné skupině je 20.


Návštěva hvězdárny nabízí:
  • tematickou expozici věnovanou přehledu astronomie, historii a astronomickým přístrojům v prostorách přízemí budovy
  • stálou výstavu minerálů a drahých kamenů
  • pozorování oblohy velkým dalekohledem - probíhají kontinuálně po celou otevírací dobu. Zaměřují se na Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. Pozorování je možné pouze za jasného počasí a je doprovázeno odborným výkladem. Při nepříznivých podmínkách je možná návštěva kopule s demonstrací práce s přístroji.
Dle měsíčního programu můžete navštívit:
  • projekce pořadů pro děti i dospělé
  • přednášky pro veřejnost

    Expozice hvězdárny je přizpůsobena širokému věkovému a odbornému rozpětí návštěvníků, nebojte se nás navštívit i s malými dětmi. Stálá expozice a promítací sál mají bezbariérový přístup.

Městská hvězdárna ve Slaném Hlavní dalekohled v kopuli hvězdárny

Organizované skupiny
    Pro větší organizované skupiny je možné sjednat individuální projekci pořadu spojenou s prohlídkou hvězdárny. Návštěva tak obsahuje pořad dle vlastního výběru, možnost diskuse s lektorem (profesionálním astronomem), návštěvu kopule spojenou s pozorováním a prohlídku výstavy. Závazné rezervace přijímáme v dostatečném předstihu na adrese hvezdarna@volny.cz.


Pronájem prostor
    Příjemné prostředí hvězdárny a jeho předsálí je vhodné pro konání různých komerčních prezentací, seminářů, školení, tiskových konferencí, sympozií či dokonce oslav, akcí neformálního charakteru nebo jiných společenský akcí.
V případě zájmu o pronájem prostor hvězdárny kontaktujte vedoucího organizace na tel. 312 525 730 (p. Trnka), nebo pište na hvezdarna@volny.cz.
Přednáškový sál hvězdárny Expozice astronomie ve foyeru hvězdárny